Šiuo nepaprastu metu, kai visame pasaulyje stengiamasi sustabdyti koronaviruso (COVID-19) plitimą, tarptautinės aplinkosauginės organizacijos gauna daugybę pranešimų, kad kai kurios bendruomenės ir vyriausybinės institucijos ragina ar net ėmėsi naikinti šikšnosparnius, kaip galimus viruso platintojus.
Atsižvelgdami į šią nerimą keliančią situaciją tarptautinių aplinkosauginių organizacijų – CMS (Migruojančių laukinių gyvūnų rūšių išsaugojimo konvencija (Bonos konvencija)), EUROBATS (Sutartis dėl šikšnosparnių apsaugos Europoje (Londono sutartis)), AEWA (Susitarimas dėl Afrikos ir Eurazijos migruojančių vandens paukščių išsaugojimo) atstovai, konsultuodamiesi su šikšnosparnių tyrėjais, jūsų apmąstymams pateikia šiuos faktus:
- Šikšnosparniai nėra COVID-19 viruso platintojai, virusą vieni kitiems perduoda žmonės.
- Nėra įrodyta, kad šikšnosparniai tiesiogiai užkrėtė žmones COVID-19 virusu. Moksliniai tyrimai atskleidžia tik tikėtinų viruso persikėlimo į žmogaus organizmą įvykių seką, kurios viena iš grandžių galėjo būti šikšnosparniai.
- Pasaulyje gyvena apie 1400 šikšnosparnių rūšių. Daugelis jų keičiantis gyvenamajai aplinkai prisitaikė prie urbanizuotų vietovių ir, įsikūrę pastatuose, miestų parkuose, soduose ir kitoje panašioje aplinkoje, nekelia nei menkiausios grėsmės savo kaimynams žmonėms.
- Šikšnosparniai, apdulkindami augalus, platindami sėklas ir suėsdami daugybę vabzdžių, kurių nemaža dalis yra kraujasiurbiai ir žemės ūkio kultūrų kenkėjai, teikia žmonėms milijardais dolerių per metus įvertintą naudą.
- Daugybė šikšnosparnių rūšių yra pažeidžiamos, o kai kurioms išlikti yra būtina žmonių pagalba. Tarptautiniais susitarimais yra saugomos dešimtys aplinkos pokyčiams ar kitam poveikiui ypač jautrių šikšnosparnių rūšių, tačiau reikia dar daug nuveikti, kad jos išliktų. Šikšnosparnių naikinimas neturės jokio poveikio COVID-19 viruso plitimui, tačiau neigiamai atsilieps šikšnosparnių apsaugos būklei.
- Panaši situacija jau buvo 2006 m., kai dėl paukščių gripo plitimo buvo raginama naikinti migruojančius paukščius, sausinti jiems svarbias šlapžemes.
Su originaliu kreipimusi galite susipažinti ČIA.