Nuo 2010 m. vasario mėnesio jaunųjų Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos (SALD) narių iniciatyva pradėtas vykdyti „Pažinkime šikšnosparnius drauge“ projektas. Šį projektą remia Europos Sąjungos programa „Veiklus jaunimas“.

Projekto tikslas – suteikti galimybę Lietuvos kaimo vietovių jaunimui turiningai praleisti savo laisvalaikį tyrinėjant gamtą ir joje gyvenančius šikšnosparnius.

Lietuvoje gyvena apie 806 tūkst. jaunų žmonių (nuo 14 iki 29 m.), iš kurių maždaug 253 tūkst. gyvena kaimo vietovėse. Tokiose vietovėse yra ypač jaučiamas jaunimo užimtumo trūkumas, įvairių užimtumo ir laisvalaikio leidimo formų stoka. Todėl šiuo metus truksiančiu projektu jaunieji SALD nariai sieks pagyvinti kaimo vietovių jaunimo laisvalaikį, suburti juos kartu ir supažindinti su jų aplinkoje gyvenančiais šikšnosparniais. Projekto organizatoriai tikisi, kad bent dalinai padidins Lietuvos jaunimo susidomėjimą šikšnosparniais bei jų apsauga.

Kodėl šikšnosparniai? Jie jau nuo senų laikų gyvena mūsų krašte, tačiau duomenų apie juos turime labai nedaug. Visoje Europoje dauguma šikšnosparnių rūšių yra saugomos, šios rūšys gyvena ir Lietuvoje. Pastaruoju metu šie žvėreliai sparčiai nyksta, to priežastimi tampa daugumos rūšių prisitaikymas gyventi kartu slot machines su žmogumi, kuris dažniausiai būna skeptiškai prieš juos nusiteikęs. Retas, kuris žino apie šikšnosparnių teikiamą naudą, o jie yra labai naudingi. Šie žvėreliai sunaikina daugybę vabzdžių kenkėjų (grambuolių, ūsuočių), kraujasiurbių (uodų, mašalų). Lietuvoje gyvenantis mažiausias šikšnosparnis – šikšniukas mažylis per naktį suvalgo 3-5 tūkstančius uodų. Rudasis nakviša, vėlyvasis šikšnys pavasarį sugauna nemažai stambių vabzdžių kenkėjų – grambuolių. Vienos nakties grobis siekia tūkstančius – šimtus tūkstančių vabzdžių. Taigi šikšnosparnių įtaką ekosistemai yra didžiulė, bet ne tik jai. Mokslininkus taip pat domina jų sugebėjimas orientuotis tamsoje ultragarso pagalba (kuriami prietaisai, padedantys akliesiams), keletą mėnesių išgyventi žemoje temperatūroje (hibernacija) ir dar daug įdomių dalykų, susijusių su šiais gyvūnėliais.

Projekto veiklos. Šikšnosparnių teikiama nauda skatina kartu su jaunimu iš įvairių Lietuvos miestelių ir kaimelių jais domėtis ir griauti su jais susijusius neigiamus stereotipus. Tuo tikslu tikimasi aplankyti bent 5 skirtinguose Lietuvos reginuose esančius miestelius/kaimelius ir kartu su ten gyvenančiu jaunimu pradėti diskusiją apie gamtą ir šikšnosparnius, apie Lietuvos ir Pasaulio šikšnosparnių biologinę įvairovę, šikšnosparnių ir žmogaus santykius, jų saugojimo būtinybę ir kt. Šikšnosparnių mylėtojai turės galimybę pažinti šikšnosparnius tiesiogiai: stebint juos, registruojant ir kabinant specialiai šiems gyvūnėliams sukonstruotus inkilus. Šikšnosparnių stebėjimai bus vykdomi vasarą, nes šiuo metų laiku jie yra aktyvūs, sudaro kolonijas, atveda ir augina jauniklius.

Spalio mėnesį planuojama suorganizuoti visų projekto dalyvių savažiavimą, siekiant susipažinti, bendrauti, pristatyti savo veiklas, savo miestelių/kaimelių ir jų apylinkių gamtą, ypatybes. Kadangi pristatymas vyks laisva forma (spektaklis, improvizacija, dainelė ir pan.), jaunimas galės išreikšti save meniškai, o įvairūs žaidimai leis ne tik artimiau susipažinti ir susidraugauti, bet ir smagiai praleisti laiką. Suvažiavime dalyviai taip pat turės galimybę susipažinti ir pabendrauti su mokslininkais ir gamtos mokslų studentais, dirbančiais su šikšnosparniais.

Raginame iniciatyvų šikšnosparniais besidomintį jaunimą, norintį sužinoti daugiau apie šį projektą, jame sudalyvauti, turintį idėjų ir pasiūlymų, rašyti el. paštu chiroptera.lt@gmail.com arba skambinti tel. 868307510.

Google GmailEmailFacebook