DSC_0323 Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos (ŠALD) nariai Deividas Makavičius, Nomeda Vėlavičienė, Remigijus Karpuška ir Kazimieras Baranauskas 2018 m. spalio 25 – 28 dienomis dalyvavo Pirmojoje tarptautinėje Rytų Europos šikšnosparnių apsaugos konferencijoje, kuri vyko Jerevane (Armėnija). Į šią konferenciją susirinko šikšnosparnių apsaugos specialistai iš 11 Europos šalių: Armėnijos, Gruzijos, Bulgarijos, Ukrainos, Gruzijos, Baltarusijos, Rusijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Lietuvos ir kt. Konferencijos metu buvo pristatyti naujausi retų rūšių šikšnosparnių paplitimo tyrimų duomenys, išskirtos kai kurių rūšių plitimo kryptys ir tendencijos, pasidalinta sunkiai skiriamų šikšnosparnių rūšių identifikavimo ir jų perskridimams tirti naudojamų metodų taikymo patirtimi, aptartos žiemojantiems šikšnosparniams iškylančios grėsmės. Konferencijoje Lietuvą atstovaujantys Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos nariai pristatė naujausią informaciją apie rudųjų nakvišų (Nyctalus noctula) žiemojimo atvejus Lietuvoje. Ši informacija yra aktuali tuo, kad ne tik papildė kaimyninių šalių pastebėjimus apie rudųjų nakvišų žiemojimui pasirenkamų vietų plitimą šiaurės kryptimi, bet ir atskleidė tai, kad Lietuva yra šiuo metu žinomas šiauriausias taškas, kur aptinkami žiemojantys šios rūšies šikšnosparniai.

Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos pirmininko Deivido Makavičiaus nuomone, konferencija buvo labai naudinga ir aktuali. Jos metu išgirsta informacija suteikė daugiau naujų žinių apie ir Lietuvoje aptinkamų šikšnosparnių rūšių apsaugos problemas ir būtinas naujas jų tyrimų kryptis. Pavyzdžiui, Europoje taip pat yra stebimi šikšnosparniai, kuriems pasireiškia „Baltosios nosies sindromas“. Taip yra vadinamas baltasis grybelis Pseudogymnoascus destructans, kuris augdamas padengia žiemai įmigusių šikšnosparnių nosis, vėliau ausis, sparnus. Plisdamas grybelis nualina šikšnosparnių organizmą ir gyvūnas žūva. Šiaurės Amerikoje dėl šio grybelio jau žuvo milijonai šikšnosparnių, todėl Europoje užfiksuoti šio grybelio aptikimo atvejai kelia pagrįstą nerimą dėl šikšnosparnių likimo.

Pirmąją Rytų Europos šikšnosparnių apsaugos konferenciją organizavo Jerevano valstybinis universitetas, EUROBATS ir Armėnijos žinduolių tyrėjų draugija (Armenian Association of Mammalogists).

Konferencijos nuotraukas galite išvysti paspaudę ŠIĄ NUORODĄ.

Google GmailEmailFacebook