Į gyvenamą patalpą patekus šikšnosparniui žmones dažniausiai iškyla klausimas, kaip kuo greičiau jį išprašyti lauk. Tenka išgirsti ir klausimą ką tai galėtų reikšti.

Kaip elgtis šikšnosparniui į kambarį patekus šiltuoju metų laiku galite pasiskaityti šiuo adresu: http://www.siksnosparniai.lt/jeigu-siksnosparniai/iskrido-i-kambari/ Jei įskrido šaltuoju metų laiku, prieš imantis kokių nors veiksmų pasikonsultuokite su šikšnosparnių tyrėjais telefonais 8-684-63709 (Remigijus, Vilnius) arba 8-620-30707 (Deividas, Mažeikiai). O pats šikšnosparnių patekimo faktas mūsų šalyje yra daugiau atsitiktinumas, nei kažką lemiantis ženklas. Nors Kinijoje šikšnosparniai yra laikomi sėkmės simboliu.

Kinų kultūroje labai išvystyta simbolių naudojimo sistema. Simboliai naudojami įvairiuose amuletuose, įprasminami lūkesčiai švenčių metu, jais nusakoma padėtis visuomenėje, išreiškiama nuotaika. Be to, simboliai ar jų kombinacijos turi ne tik perteikti prasmę, bet ir būti estetiškai patrauklūs.

Kinų kalba žodžiai šikšnosparnis ir sėmė skamba vienodai ir užrašomi tokiu pat hieroglifu – „FU“. Būtent todėl šikšnosparnio atvaizdas Kinijoje yra gėrio ir sėkmės simbolis. Simboliuose šiuos gyvūnus dažnai piešia raudonai – spalva, kuri simbolizuoja džiaugsmą. Taip pat turi reikšmę simboliuose pavaizduotų šikšnosparnių skaičius ir išdėstymas paveikslėlyje.

Laimes laukimas

Pašto ženklas „Laimės laukimas“

Kinijoje plačiai paplitęs paveikslėlis, kuriame vaizduojama į skrendančius šikšnosparnius žiūrintys vaikai – taip perteiktas jų laimės laukimas. 1992 metais Kinijoje buvo išleistas pašto ženkliukas su tokiu siužetu. Ir tai ne pirmasis pašto ženklas su šikšnosparniais – tokių pašto ženklų spausdinimo tradicija Kinijoje gyvuoja net nuo XIX amžiaus. O su pirmais šio tipo pašto ženklais yra susijusi net filatelinės retenybės atsiradimas. 1894 metais buvo parengta penkių gyvenimo laimių simbolio pašto ženklių serija, skirta imperatorienės 60-mečiui paminėti. Tačiau spausdinant įvyko klaida ir ant pirmų šios serijos lapų buvo atspausdinti tik keturi iš penkių gyvenimo laimes simbolizuojančių šikšnosparnių. Su šia klaida buvo atspausdinta tik 96 pašto ženkliukai, iš kurių vienas gana neseniai buvo parduotas už 68 tūkstančius JAV dolerių.

WU-FU

„WU – FU“

Penkių gyvenimo laimių simbolis, kuris užrašomas hieroglifu „WU-FU“ – tai plačiai paplitęs aplink klestėjimo ženklą išdėstytų penkių šikšnosparnių siužetas. Penki šikšnosparniai – tai sėkmė, laimė, gerbūvis, džiaugsmas ir ilgaamžiškumas. Ilgą laiką būtent toks atvaizdas buvo tarptautinės šikšnosparnių apsaugos organizacijos (Bat Conservation International) emblema.

Kinų simbolikoje du šikšnosparniai reiškia dvigubą laimę arba laimę ir sėkmę. Dažnai šikšnosparniai vaizduojami šalia persiko vaisių arba persiko medžio, kurie yra nemirtingumo ir vaisingumo simbolis. Metaliniuose amuletuose šikšnosparniai dažniausiai pavaizduoti aplink skylę amuleto viduryje.

Lekste

Lėkštė su šikšnosparnių simbolika

Kinijos simbolizmo tyrėjai tvirtina, kad šikšnosparnių simbolizmui jau daug tūkstančių metų, tačiau jis populiarus ir šiandien. Penkių gerovių atvaizdais puošiami suvenyriai, marškinėliai, atvirutės, monetos, o kartais net loterijos bilietai.

Su sėkmė šikšnosparniai siejami ir kai kuriuose kituose kraštuose. Škotijoje iš senų laikų išlikęs tikėjimas teigia, kad jei iki tol ramiai skraidęs šikšnosparnis pradeda blaškytis staigiai pakildamas aukštyn ir puldamas prie žemės, tai reiškia, kad išmušė raganų valanda, kai jos gali valdyti visus ypatingos apsaugos neturinčius žmones. Gal būt todėl jei name apsigyvena šikšnosparnių kolonija, jų vertė rinkoje pakyla. Senovės Rusijoje prietaringi žmonės negyvus sudžiuvusius šikšnosparnius nešiodavosi užantyje taip tikėdamiesi užsitikrinti sveikatą ar laimę. Nežinia, kaip jie gaudavo šiuos talismanus, bet Pietryčių Australijoje gyvenančios genties žmonės tiki, kad šikšnosparnio gyvenimas susijęs su žmogaus gyvenimu ir jei užmuši šikšnosparnį, tai sutrumpės ir žmogaus gyvenimas.

Tad jei į namą įskrido šikšnosparnis, tai galima laikyti būsimos sėkmės ženklu.

Google GmailEmailFacebook