Nerijaus Žitkevičiaus nuotrauka

Šiaurinis šikšnys.
N. Žitkevičiaus nuotrauka

Kviečiame į tarptautinę Šikšnosparnių naktį Verkių parke (Vilnius), penktadienį (rugpjūčio 9 d.).  Renginio pradžia 21 val.

„Jie veliasi į plaukus, aštriais dantukais kimba į kaklą ir siurbia kraują”, – siaubo filmo scenarijaus vertas istorijas pasakojo pries mėnesį „Kultūros naktyje“ su šikšnosparniais susipažinti atėję vilniečiai. Tačiau klausantis pasakojimo apie slėpiningą šių vienintelių pasaulyje skraidančių žinduolių gyvenimo būdą jų nuomonė keitėsi: mitai krito žūtbūtinėje kovoje su žinojimu, baimes keitė susižavėjimas – juk šie pūkuoti sparnuočiai ne tik nepavojingi, bet net naudingi – sunaikina šimtus jaukius vasaros vakarus gadinančių kraujasiurbių.

O ar esate girdėję kaip „čiulba“ šikšnosparniai? Ar žinote, kad kiekviena rūšis skleidžia savitą, tik jai būdingą garsą? Rugpjūčio sutemos – tinkamas metas pakelti akis į dangų ir susipažinti su nakties skraiduoliais. Penktadienį pievelėje prie Verkių ir Pavilnių regininių parkų direkcijos Lietuvos gamtos fondo specialistas Remigijus Karpuška Jums papasakos apie slaptingą šikšnosparnių gyvenimo būdą, supažindins su jų stebėjimo metodais bei išsklaidys apie šiuos nakties skrajūnus sklandančius mitus. Ateikite ir sužinokite, kodėl šikšnosparnių nereikia bijoti! Atsiveskite ir visus draugus, kurie dar neišaugo iš apie šikšnosparnius sklandančių mitų ir bičiules, kurios prabyla aukštomis natomis nakties padangėje vos šmėstelėjus šikšnosparniui.

Skleisdamas ultragarso bangas šikšnosparnis orientuojasi aplinkoje, fiksuoja ir sumedžioja grobį. Kai kurie išmanūs drugiai yra išvystę savą apsaugos metodiką – pajutę šikšnosparnio signalą neria tiesiai žemės, taip apgaudami medžiotoją. Kai kurie drugiai užsiauginę specialius plaukelius, kurie sugeria ultragarso signalą ir šikšnosparniui ne taip lengva užfiksuoti šį grobį. Tačiau tai – bene vieninteliai atvejai kuomet aukai pavyksta pasprukti nuo šikšnosparnių. Visais kitais atvejais jie – neprilygstami snaiperiai. Tuo galėsite įsitikinti savo akimis – stebėdami, kaip naktipiečiams šikšnosparniai sumedžioja šimtus kraujasiurbių. Galėsite apžiūrėti praėjusiais metais Verkių dvaro parke šikšnosparniams iškeltus inkilus ir suskaičiuoti, kiek nakties skraiduolių išlekia į nakties tamsą iš kiekvieno inkilo.

Rugpjūčio mėnesį kasmet daugiau nei 30 Europos šalių organizuojama Šikšnosparnių naktis. Šiemet šis tarptautinis renginys vyks jau 17-ąjį kartą. Daugelyje šalių Šikšnosparnių naktis organizuojama paskutinį rugpjūčio savaitgalį, kitose, atsižvelgiant į ankstyvą kai kurių šikšnosparnių rūšių migraciją, – renginiai organizuojami anksčiau.

lgf_logo_horiz_LT_fonelisVilniaus sav. herbasRenginiui Vilniuje rugpjūčio pradžia pasirinkta ir dėl to, kad nuo rugpjūčio Lietuvos gamtos fondas įgyvendina Vilniaus miesto savivaldybės aplinkosauginio švietimo programos projektą „Susipažinkite – šikšnosparniai“. Projektu siekiama supažindinti visuomenę su Lietuvoje gyvenančiais šikšnosparniais, jų apsaugos būdais bei pagerinti šikšnosparnių rūšinės sudėties ištirtumą ir apsaugą Vilniuje. Projekto metu Vilniaus miesto gyventojai bus supažindinti su šikšnosparniais, jų apsaugos metodai ir taip įgis žinių, kaip elgtis aptikus šikšnosparnį, kaip jį saugiai „išprašyti“ iš patalpų – kaip elgtis, kad jiems nepakenktų. Tikimasi, kad tokiu būdu išaugs vilniečių ir sostinės svečių aplinkosauginis sąmoningumas, todėl sumažės nelegalių apsilankymų šikšnosparnių žiemavietėse, piliečiai jau savo pareigą pranešti apie nesaugiose vietose žiemoti susiruošusius šikšnosparnius.

Lietuvos gamtos fondo informacija

Google GmailEmailFacebook